Proč je důležitá šíře obuvi?
Správné porovnání délky chodidla se stélkou obuvi ještě nezaručuje, že Vám obuv dokonale padne. Při výběru obuvi je proto také důležité brát v potaz i její šířku, aby naše nohy měly největší možné pohodlí.
Každý z nás má jinou velikost a typ svého chodidla, tudíž je zároveň rozdílná i jeho šířka. Proto při výběru nové obuvi nesmíme hledět jen na danou velikost, ale také na šířku boty. Pokud dáte vedle sebe dvě rozdílné osoby, avšak se stejnou velikostí nohy např. 38, každá bude mít rozdílný typ chodidla a nazuje jiný typ obuvi. Často je noha buď širší nebo užší a záleží to kolikrát i v návaznosti na typu postavy, nejen tedy na chodidlu.
Při výrobě kožených bot naší značky Looke se zaměřujeme hned na několik parametrů. Je tím obvod v přednoží (tedy za prsty), obvod nártu, šířka přednoží a v neposlední řadě šířka paty. V závislosti na použité kůži a podešvi to však bohužel není možné zcela přesně definovat na velikost, jako to máme značené u velikosti délky chodidla. Přesto, to u nás v Looke máme u většiny modelů definováno odpovídajícímu označení níže uvedených velikostí, a proto je možné se nimi řídit zcela přesně.
Jak zjistit šířku boty?
Aby bylo možné přizpůsobit obuv se správnou šířkou, je třeba provést několik měření. Především je nutné měřit:
- šířku přední části chodidla
- šířku v patě
- obvod přední části chodidla
- obvod nártu
Všechna měření se provádějí naboso a ve stoje, aby byla hmotnost těla rovnoměrně rozložena. Udržujte vzpřímený postoj se spuštěnýma rukama a hlavou dopředu. Paty se musí dotýkat země. Ke správnému změření šířky chodidla můžeme použít krejčovský metr. Pomocí tužky držené kolmo k rovině podlahy nakreslete na kus papíru obrys, abyste mohli změřit délku a šířku. Pro správné měření je nutná pomoc druhé osoby. Naměřené hodnoty by se pak měly porovnat s tabulky s šířkami dostupnými na internetu. Díky tomu si můžete vybrat obuv vyznačující se optimální šířkou přizpůsobenou Vašim nohám.
Typ pro Vás: Také je důležité postavení paty směrem k zemi, má mířit kolmo nebo být jen mírně vybočená.
Jaké šíře obuvi v Looke máme?
Nejčastější rozdělení šířek je do 3 skupin, které jsou označeny:
F – Úzké, G – standardní, H – široké. Označeních může být více, jako například J nebo K, ty jsou však spíše používány přímo pro zdravotní obuv ve zdravotnických potřebách, a to pro chodidla s ortopedickými problémy.
Šíře F, G a H jsou tedy nejběžnější velikosti a u nás v Looke si je můžete snadno vyfiltrovat.
1) F - Pro úzké chodidlo: Obvykle se hodí právě pro úzké či hubenější chodidlo, kde na rozdíl od klasické šíře G, by nemělo docházet k vyzouvání nebo odstávání při nášlapu.
2) G - Standardní šíře: Jedná se o nejběžnější šířku obuvi, kterou má většina osob. Tyto osoby většinou nemají problém najít obuv v každém obchodě a ihned jim padne. Stačí se soustředit pouze na velikost stélky. Při nazutí nepociťuji stažení po bocích ani na vrchu nártu. A opačně se jim obuv nevyzouvá či na noze neplandá.
3) H - Pro široké chodidlo: Šířku H obvykle vyhledávají lidé, kteří u většiny obuvi cítí těsnost. Ať už tlačením na nártu nebo po bocích. V tomto případě by Vám širší obuv H měla ulevit a sedět správně.
V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit a my Vám rádi poradíme s konkrétním typem obuvi zde nebo na telefonu.